GAME O1 - woMEN

final

Nov 22

Notre dame

81

Gonzaga

65

GAME O2 - WOMEN

final

NOV 22

rutgers

59

Drake

69

GAME O3 - WOMEN

FINAL

NOV 22

south carolina

101

etsu

55

GAME O4 - WOMEN

final

NOV 22

Oregon State

74

western kentucky

60

GAME O5 - WOMEN

final

NOV 23

Gonzaga

57

rutgers

40

GAME O6 - WOMEN

final

NOV 23

ETSu

67

LOSER GAME 4

82

GAME O7 - WOMEN

final

NOV 23

Notre Dame

82

Drake

64

GAME O8 - WOMEN

final

NOV 23

South Carolina

68

oregon state

70

GAME O9 - WOMEN

final

NOV 24

rutgers

68

etsu

44

GAME 10 - WOMEN

final

NOV 24

wku

55

gonzaga

76

GAME 11 - WOMEN

final - Championship

NOV 24

notre dame

91

oregon state

81

Final - women

final(OT) - 3rd/4th

NOV 24

drake

90

south carolina

85

Game o1 - Men

Final

Nov 18

washington

82

Santa Clara

68

GAME O2 - MEN

final

NOV 18

Texas A&M

64

Minnesota

69

GAME O3 - MEN

FINAL

NOV 20

MINNESOTA

80

Santa Clara

66

GAME O4 - MEN

8:30PM

NOV 20

washington

71

TEXAS A&M

67

GAME O5 - MEN

3:30PM

NOV 21

Minnesota

68

Washington

66

High School

ST. THOMAS MORE CHANCELLOR Invitational KICK-OFF

GAME O1 - woMEN

final

Nov 22

Notre dame

81

Gonzaga

65

GAME O2 - WOMEN

final

NOV 22

rutgers

59

Drake

69

GAME O3 - WOMEN

FINAL

NOV 22

south carolina

101

etsu

55

GAME O4 - WOMEN

final

NOV 22

Oregon State

74

western kentucky

60

GAME O5 - WOMEN

final

NOV 23

Gonzaga

57

rutgers

40

GAME O6 - WOMEN

final

NOV 23

ETSu

67

LOSER GAME 4

82

GAME O7 - WOMEN

final

NOV 23

Notre Dame

82

Drake

64

GAME O8 - WOMEN

final

NOV 23

South Carolina

68

oregon state

70

GAME O9 - WOMEN

final

NOV 24

rutgers

68

etsu

44

GAME 10 - WOMEN

final

NOV 24

wku

55

gonzaga

76

GAME 11 - WOMEN

final - Championship

NOV 24

notre dame

91

oregon state

81

Final - women

final(OT) - 3rd/4th

NOV 24

drake

90

south carolina

85

Game o1 - Men

Final

Nov 18

washington

82

Santa Clara

68

GAME O2 - MEN

final

NOV 18

Texas A&M

64

Minnesota

69

GAME O3 - MEN

FINAL

NOV 20

MINNESOTA

80

Santa Clara

66

GAME O4 - MEN

8:30PM

NOV 20

washington

71

TEXAS A&M

67

GAME O5 - MEN

3:30PM

NOV 21

Minnesota

68

Washington

66

High School

ST. THOMAS MORE CHANCELLOR Invitational KICK-OFF

High School

ST. THOMAS MORE CHANCELLOR Invitational KICK-OFF

Vancouver, B.C.- Wednesday will bring two of the most exciting invitational tournaments in The Lower Mainland just a few months before the provincial playoffs. Between St. Thomas More Collegiate Chancellor and the Terry Fox Legal Beagle tournament, there will be 46 games played through four days, January 9th-12th.Much like the Tsumura Basketball Invitational the two tournaments will be made up of British Columbia’s top teams in the Triple-A and Double-A tiers featuring 7 of the Top 10 from Triple-A and 7 of the Top 10 from AA.

St. Thomas More Chancellor Tournament Participants will include:

TRIPLE-A top 10

  1. Byrne Creek Bulldogs(1)
  2. North Delta Huskies(2)
  3. Sir Charles Tupper(3)
  4. G.W. Graham(4)
  5. Duchess Park- Pince George(5)
  6. Rick Hanson(9)

TRIPLE-A Honorable-Mention

  1. Argyle 
  2. Centennial Centaurs 
  3. Fleetwood Park
  4. R.A. McMath
  5. McNair
  6. St Thomas More
  7. Duchess Park
  8. West Van Secondary 
  9. Steveston-London
  10. Maple Ridge

The CHANCELLOR tip off will be set for Jan 9th and all games will be played @ St Thomas More Collegiate, see schedule below:

Wed, Jan. 9 Game #1 8:30A Bryne Creek vs Brookswood Secondary 

 Wed, Jan. 9 Game #2 10:15A Rick Hansen vs McMath  

 Wed, Jan. 9 Game #3 12:00P McNair vs St. Thomas More

 Wed, Jan. 9 Game #4 1:45P North Delta Secondary vs Maple Ridge Secondary 

Wed, Jan. 9 Game #5 3:30P Steveston-London vs Fleetwood Park

Wed, Jan. 9 Game #6 5:15P Sir Charles Tupper vs Argyle Secondary

Wed, Jan. 9 Game #7 7:00P West Van Secondary vs G.W. Graham Grizzles

Wed, Jan. 9 Game #8 8:45P Centennial Centaurs vs Duchess Park Secondary

Consolation games to start at 8:30am

Thu, Jan. 10 Game #10 8:30A L4 L3 

Thu, Jan. 10 Game #9 10:15A L2 L1 

Thu, Jan. 10 Game #11 12:00P L6 L5  

Thu, Jan. 10 Game #12 1:45P L8 L7 

Thu, Jan. 10 Game #13 3:30P W2 W1  

Thu, Jan. 10 Game #14 5:15P W6 W5  

Thu, Jan. 10 Game #15 7:00P W4 W3 

Thu, Jan. 10 Game #16 8:45P W8 W7 

Consolation games to start at 8:30am

Fri, Jan. 11 Game #18 8:30A L12 L11 

Fri, Jan. 11 Game #17 10:15A L10 L9 

Fri, Jan. 11 Game #19 12:00P W10 W9

Fri, Jan. 11 Game #20 1:45P W12 W11

Fri, Jan. 11 Game #21 3:30P L15 L13

Fri, Jan. 11 Game #22 5:15P L16 L14 

SemiFinals

Fri, Jan. 11 Game #23 7:00P W15 W13 

Fri, Jan. 11 Game #24 8:45P W16 W14

Placing games to start @ 11:00am

Sat, Jan. 12 Game #25 11:00A W18 W17 

Sat, Jan. 12 Game #26 12:45P W20 W19 

Sat, Jan. 12 Game #27 2:30P W22 W21

 

Finals

Sat, Jan. 12 Game #28 4:15P L24 L23(Third Place)

Sat, Jan. 12 Game #29 6:00P W24 W23(Championship Final)

Vancouver, B.C.- Wednesday will bring two of the most exciting invitational tournaments in The Lower Mainland just a few months before the provincial playoffs. Between St. Thomas More Collegiate Chancellor and the Terry Fox Legal Beagle tournament, there will be 46 games played through four days, January 9th-12th.Much like the Tsumura Basketball Invitational the two tournaments will be made up of British Columbia’s top teams in the Triple-A and Double-A tiers featuring 7 of the Top 10 from Triple-A and 7 of the Top 10 from AA.

St. Thomas More Chancellor Tournament Participants will include:

TRIPLE-A top 10

  1. Byrne Creek Bulldogs(1)
  2. North Delta Huskies(2)
  3. Sir Charles Tupper(3)
  4. G.W. Graham(4)
  5. Duchess Park- Pince George(5)
  6. Rick Hanson(9)

TRIPLE-A Honorable-Mention

  1. Argyle 
  2. Centennial Centaurs 
  3. Fleetwood Park
  4. R.A. McMath
  5. McNair
  6. St Thomas More
  7. Duchess Park
  8. West Van Secondary 
  9. Steveston-London
  10. Maple Ridge

The CHANCELLOR tip off will be set for Jan 9th and all games will be played @ St Thomas More Collegiate, see schedule below:

Wed, Jan. 9 Game #1 8:30A Bryne Creek vs Brookswood Secondary 

 Wed, Jan. 9 Game #2 10:15A Rick Hansen vs McMath  

 Wed, Jan. 9 Game #3 12:00P McNair vs St. Thomas More

 Wed, Jan. 9 Game #4 1:45P North Delta Secondary vs Maple Ridge Secondary 

Wed, Jan. 9 Game #5 3:30P Steveston-London vs Fleetwood Park

Wed, Jan. 9 Game #6 5:15P Sir Charles Tupper vs Argyle Secondary

Wed, Jan. 9 Game #7 7:00P West Van Secondary vs G.W. Graham Grizzles

Wed, Jan. 9 Game #8 8:45P Centennial Centaurs vs Duchess Park Secondary

Consolation games to start at 8:30am

Thu, Jan. 10 Game #10 8:30A L4 L3 

Thu, Jan. 10 Game #9 10:15A L2 L1 

Thu, Jan. 10 Game #11 12:00P L6 L5  

Thu, Jan. 10 Game #12 1:45P L8 L7 

Thu, Jan. 10 Game #13 3:30P W2 W1  

Thu, Jan. 10 Game #14 5:15P W6 W5  

Thu, Jan. 10 Game #15 7:00P W4 W3 

Thu, Jan. 10 Game #16 8:45P W8 W7 

Consolation games to start at 8:30am

Fri, Jan. 11 Game #18 8:30A L12 L11 

Fri, Jan. 11 Game #17 10:15A L10 L9 

Fri, Jan. 11 Game #19 12:00P W10 W9

Fri, Jan. 11 Game #20 1:45P W12 W11

Fri, Jan. 11 Game #21 3:30P L15 L13

Fri, Jan. 11 Game #22 5:15P L16 L14 

SemiFinals

Fri, Jan. 11 Game #23 7:00P W15 W13 

Fri, Jan. 11 Game #24 8:45P W16 W14

Placing games to start @ 11:00am

Sat, Jan. 12 Game #25 11:00A W18 W17 

Sat, Jan. 12 Game #26 12:45P W20 W19 

Sat, Jan. 12 Game #27 2:30P W22 W21

 

Finals

Sat, Jan. 12 Game #28 4:15P L24 L23(Third Place)

Sat, Jan. 12 Game #29 6:00P W24 W23(Championship Final)

Vancouver, B.C.- Wednesday will bring two of the most exciting invitational tournaments in The Lower Mainland just a few months before the provincial playoffs. Between St. Thomas More Collegiate Chancellor and the Terry Fox Legal Beagle tournament, there will be 46 games played through four days, January 9th-12th.Much like the Tsumura Basketball Invitational the two tournaments will be made up of British Columbia’s top teams in the Triple-A and Double-A tiers featuring 7 of the Top 10 from Triple-A and 7 of the Top 10 from AA.

St. Thomas More Chancellor Tournament Participants will include:

TRIPLE-A top 10

  1. Byrne Creek Bulldogs(1)
  2. North Delta Huskies(2)
  3. Sir Charles Tupper(3)
  4. G.W. Graham(4)
  5. Duchess Park- Pince George(5)
  6. Rick Hanson(9)

TRIPLE-A Honorable-Mention

  1. Argyle 
  2. Centennial Centaurs 
  3. Fleetwood Park
  4. R.A. McMath
  5. McNair
  6. St Thomas More
  7. Duchess Park
  8. West Van Secondary 
  9. Steveston-London
  10. Maple Ridge

The CHANCELLOR tip off will be set for Jan 9th and all games will be played @ St Thomas More Collegiate, see schedule below:

Wed, Jan. 9 Game #1 8:30A Bryne Creek vs Brookswood Secondary 

 Wed, Jan. 9 Game #2 10:15A Rick Hansen vs McMath  

 Wed, Jan. 9 Game #3 12:00P McNair vs St. Thomas More

 Wed, Jan. 9 Game #4 1:45P North Delta Secondary vs Maple Ridge Secondary 

Wed, Jan. 9 Game #5 3:30P Steveston-London vs Fleetwood Park

Wed, Jan. 9 Game #6 5:15P Sir Charles Tupper vs Argyle Secondary

Wed, Jan. 9 Game #7 7:00P West Van Secondary vs G.W. Graham Grizzles

Wed, Jan. 9 Game #8 8:45P Centennial Centaurs vs Duchess Park Secondary

Consolation games to start at 8:30am

Thu, Jan. 10 Game #10 8:30A L4 L3 

Thu, Jan. 10 Game #9 10:15A L2 L1 

Thu, Jan. 10 Game #11 12:00P L6 L5  

Thu, Jan. 10 Game #12 1:45P L8 L7 

Thu, Jan. 10 Game #13 3:30P W2 W1  

Thu, Jan. 10 Game #14 5:15P W6 W5  

Thu, Jan. 10 Game #15 7:00P W4 W3 

Thu, Jan. 10 Game #16 8:45P W8 W7 

Consolation games to start at 8:30am

Fri, Jan. 11 Game #18 8:30A L12 L11 

Fri, Jan. 11 Game #17 10:15A L10 L9 

Fri, Jan. 11 Game #19 12:00P W10 W9

Fri, Jan. 11 Game #20 1:45P W12 W11

Fri, Jan. 11 Game #21 3:30P L15 L13

Fri, Jan. 11 Game #22 5:15P L16 L14 

SemiFinals

Fri, Jan. 11 Game #23 7:00P W15 W13 

Fri, Jan. 11 Game #24 8:45P W16 W14

Placing games to start @ 11:00am

Sat, Jan. 12 Game #25 11:00A W18 W17 

Sat, Jan. 12 Game #26 12:45P W20 W19 

Sat, Jan. 12 Game #27 2:30P W22 W21

 

Finals

Sat, Jan. 12 Game #28 4:15P L24 L23(Third Place)

Sat, Jan. 12 Game #29 6:00P W24 W23(Championship Final)